Webchat IRC #linuxon
Streda, 7. október 2015 Meniny majú: Dnes: Eliška Zajtra: Brigita

LinuxON.sk - Blogy

Font Size

Screen

Nastavenia

Greenie - to najlepšie čo doma máme?

  • PDF
Greenie logoO Stanislavovi Hoferekovi som veľa počul na rôznych linuxových weboch väčšinou v spojení so slovenským projektom Greenie linux ktorý vychádza z Ubuntu. Podľa niektorých zbytočne investovaný čas, niekto ofrfle len zo zotrvačnosti, iný to chváli. Kde je teda pravda? V teoretickej rovine je výborné, že slovensko má vlastné distro. Je ale natoľko kvalitné, aby držalo krok s rokmi overenými distribúciami a odporúčali sme ho všetkým česko-slovenským začiatočníkom, či firmám do kancelárie? Tu by to chcelo trochu praxe a tak som sa rozhodol prežiť s touto distribúciou pár dní takmer naostro.

Môj plán je nasledovný
Radím sa medzi priemerných používateľov skvelého operačného systému linux, ktorý na ňom využívajú internet, skype, bežné kancelárske veci a samozrejme multimédiá. Na Greenie teda skúsim používať všetko to čo doteraz a uvidím ako sa osvedčí. Na mašine som mal už Ubuntu, Mint, Fedoru a OpenSUSE takže Greenie má u mňa premiéru. Ako bonus som zainteresoval aj ľudí, ktorý linux ešte z blízka nevideli a dostali niekoľko pre nás ostatných jednoduchých úloh.

Derniéra hneď na začiatku?
Greenie web má technické problémy (nie len 01.02.2011) - fúha, hneď na začiatku skončíme? Po pár klikoch sa dostávame k vytúženému downloadu. Volím stiahnutie cez FTP - fúha, ďalší problém! Dve hodiny na stiahnutie 1GB ISO obrazu pri rýchlosťi linky 1,5Mb/s?! To je trochu veľa a to nehovorím o 10-hodinovom čakacom masakre s DVD plným softvéru.
Musím na to inak. Na to doplnkové DVD kašlem, skúšam zrkadlo ISO obrazu a táto voľba sa ukázala ako správna. 10 minút na stiahnutie je správna odpoveď.

Greenie.sk je nefunkčný 10 hodinové sťahovanie DVD Už primerané hodnoty sťahovania

Inštalácia
Ako inštalačné médium je použité DVD čo mi príde v dnešnej dobe ako rozumná voľba pretože DVD číta už takmer každý stroj a nemusí sa šetriť miestom. Mám v pamäti ešte nie tak dávne správy z jednej distribúcie typu, že na inštalačnom médiu už nebude program XY, čím sa ušetrí miesto a namiesto neho sa tam vmestia programy XYZ a XYZW.
Československá distribúcia linuxu - veľmi pekne napísané hneď na úvodnej obrazovke DVD. Ako psychopatického perfekcionistu ma zamrzí, že sa ako splashscreen zobrazí Ubuntu a nie Greenie. To len tak na okraj, pretože Mint tiež vychádza z Ubuntu a vlastný splash má. Či?
Inštalácia zbehla absolútne bezproblémovo a keďže pod kapotou búši Ubuntu, tak všetok hardware je rozpoznaný na výbornú a funkčný.

Úvodné bootovacie menu Nedorobený splash screen Inštalácia Úspešne ukončená inštalácia

Prvé dojmy
Po dizajnovej stránke niet čo vytknúť, pretože kam pozriem všetko sa zelená. Ikony Deepin a písmo Ubuntu výborne ladia s Greenie. Otváram Firefox a nachádzam nenormálny bordel v prehliadači. Samé záložky odkazy a iná háveď. Možno to niekomu vyhovuje, ale u mňa je to veľký mínus pretože mám rád vôňu nových vecí po rozbalení a toto mi pripadalo akoby sa s tým Firefoxom hrala celá fabrika.
Po pár sekundách systém navrhne aktualizáciu - na odpútanie pozornosti výborný ťah. Nie som proti. Do istoty reštart a ide sa na používanie.

Premyslený Firefox Odpútanie pozornosti od Firefoxu aktualizáciou

Kvantum software
Systém je prepchatý rozličným softvérom. Opäť je to o individualite každého z nás. U mňa je to nevýhoda, ale musím uznať, že pre začiatočníka to môže byť veľké plus mať všetko pripravené na rozličné situácie od hrania hier až po vlastný Apache server či programovanie. Na svoje si teda asi príde každý.

Greenie centrum
V menu Aplikácie ma upútala položka Greenie centrum. Niečo navyše - to sa ráta! Poskromnejší vzhľad tejto aplikácie ma trochu zarazil ale funkcionalita to plne vyvážila. Centrum je rozdelené celkovo do šiestich záložiek.

Pozrieme sa hneď na prvú a to Akcie. Nájdeme tu od nastavenia internetu až po celkom zaujímavé veci typu nastavenia MAC adresy či nastavenie zavádzača. Nič čo by ste v bežnom menu nenašli, ale je to tu po kope a nováčikom to môže pomôcť.

V záložke Efekty nie je nič iné ako tušené nastavenie Compizu a Metacity, ale aj možnosť nastaviť tlačidlá naľavo či napravo. To poteší hlavne všetkých experimentátorov.

Pod záložkou Pomoc sú odkazy na českú wikipédiu Ubuntu, nefunkčné Greenie fórum (zrejme kvôli prestavbe webu) a Greenie chat kde boli aj nejaký useri čo beriem ako plus, pretože online pomoc sa vždy zíde.

Záložka Root slúži ako rozcestník na rozličné akcie s privilégiami superpoužívateľa. Nebudem to tu veľmi rozpisovať, pretože toto pri väčšine používateľov asi zostane nedotknuté.

Siete - veľmi milo ma prekvapilo ako je tu naservírovaná inštalácia LAMP*. Vyskúšal som to a musím uznať, že jednoduchšie to už asi nebude. Jeden klik a za pár sekúnd je všetko pripravené a funkčné. Naozaj výborná robota!
* LAMP je skratka pre sadu nástrojov Linux+Apache+MySQL+PHP/Perl/Python, ktoré sa používajú často spolu na prevádzkovanie dynamických webových stránok.

No a v poslednej záložke Pomoc nájdu pomoc hlavne začiatočníci. Sú tam vysvetlené pojmy ako FTP, repozitáre, root a iné. Jednoduché a výstižné ale prítomnosť dvoch záložiek s názvom Pomoc je trochu mätúca.

Na margo Greenie Centra musím všetkým AntiGreenie radikálom odkázať: Greenie už nie je len odfarbené Ubuntu!

Greenie cetrum - Akcie Greenie centrum - Efekty Greenie centrum - Pomoc 1 Greenie centrum - Root Greenie centrum - Siete Greenie centrum - Pomoc 2 Aktívny Greenie chat Nefunkčné Greenie fórum Funkčný LAMP Veľké množstvo softvéru Vzhľad

Testovanie na ľudoch
Výber testovacej vzorky bol jednoduchý - aby mali s linuxom čo najmenej skúseností. Všetci zodpovedali 7 jednoduchých otázok a dostali dve úlohy. Tu sú výsledky.

1. Kedy si prvý krát počul/a o Linuxe?
- V roku 2005 od manžela.
- V roku 2007 od kamaráta.
- V roku 2009 od kolegu v práci.

2. Inštaloval/a si niekedy nejaký operačný systém?
- Áno, XP/Vista
- Nie.
- Áno, XP.

3. Kúpil/a si si niekedy nejaký software?
- Nie.
- Nie.
- Nie.

4. Čo najčastejšie robíš na počítači?
- Surfujem po internete.
- Hrám strategické hry, tvorím na grafických a hudobných programoch.
- Surfujem, hrám hry, upravujem fotky v Gimpe a píšem v MS Worde.

5. Ako sa ti páči prostredie Greenie linux?

- Veľmi prehľadné a má skvelého pomocníka pri inštalovaní software (centrum softvéru)
- Výborný vzhľad aj funkčnosť.
- Je príjemne intuitívny.

6. Čo ti v Greenie linuxe chýba alebo si nevedel/a nájsť?
- Našiel som všetko čo som potreboval.
- Všetko čo bežne používam bolo k nájdeniu, ale to môže byť spôsobené aj tým, že ja som veľmi nenáročný používateľ.

7. Vieš si predstaviť, že by si úplne prešiel/a na Linux?

- Ak by sa v ňom dalo robiť to isté ako vo Windows prečo nie.
- Už som prešla.

Úloha 1: Nainštalovanie Opery
To prebiehalo u respondentov bez problémov až na jeden prípad kde bolo cítiť silné prepojenie s Microsoftom pretože inštalačný súbor dotyčný hľadal na ťahaj.sk a podobných weboch kde je možné nájsť len Windowsové inštalačné súbory. Teoreticky by to možno rozbehal cez nainštalované Wine.

Úloha 2: Odinštalovanie Gimpu
Toto išlo veľmi rýchlo a prebehlo taktiež bez problémov.

Záver testovania
Ak by som im domov nainštaloval Greenie myslím, že by mi nevolali kvôli tomu že im niečo nefunguje. Samostatne si vedeli vyhľadať program potrebný na vykonanie pre nich potrebnej úlohy a taktiež nastavenia systému k ich obrazu bolo veľmi intuitívne čo je zásluhou ako Ubuntu tak aj Greenie.

Zhrnutie
Greenie ma veľmi prekvapilo svojou jednoduchosťou a pripravenosťou ako pre začiatočníkov tak pre pokročilejších používateľov. Viem si ho predstaviť u bežného surfera, v kancelárii a vôbec kdekoľvek pretože je naozaj všestranné. Ja osobne ho budem s čistým svedomím odporúčať všetkým ktorí prejavia záujem o linux.

Posledná zmena v Piatok, 11 Február 2011 09:17

Navigácia Blogy Tomáš Vadina Greenie - to najlepšie čo doma máme?
Internetový portál pre užívateľov, fanúšikov, záujemcov operačného systému linux a voľne šíriteľného softvéru. Viac... | Podporte nas... | Reklama
 Hostia: 59