Webchat IRC #linuxon
Pondelok, 5. október 2015 Meniny majú: Dnes: Viera Zajtra: Natália

LinuxON.sk - Blogy

Font Size

Screen

Nastavenia

Elise

  • PDF
Čo to vlastne je? To si teraz postupne vysvetlíme.

V jeden krásny deň (cca 24.november) ma napadla taká riadne bláznivá myšlienka. Vytvoriť AI (Umelá inteligencia), ktorá by sa aj komunikáciou učila, boli by pre ňu rôzne pluginy atď... V tú dobu som sa akurát učil python (no učil ako učil :D). Mesiac som zháňal nejaké materiály, ehm... no tak sa flákal :), ale snažil som sa aspoň pár dní, otravoval som pár ľudí ohľadom koncoviek atď. Ako cieľ som si dal vyvinúť chatbota ku ktorému by sa dali spraviť aj rôzne pluginy a učila by sa komunikáciou atď.. (no teda už ma aj napadlo že by prehľadávala Google a analyzovala konverzácie a tak by si obohacovala vedomosti, to ale už asi fakt len vo sne :D)
Elise je momentálne rozložená na dve časti: elmo.py (ELise MOdule) a elda.py (ELise Database)
Elda obsahuje jej slovnú zásobu, informácie a rôzne iné údaje ktoré používajú jednotlivé funkcie. Momentálne tam sú len koncovky podstatných mien.

Elmo obsahuje funkcie na ktorých bude postavená jej umelá inteligencia resp. logika, momentálne dokáže časovať podstatné mená podľa vzoru chlap, hrdina, dub, stroj. Nie je to zatiaľ bohvieako veľa pretože na to nebolo dosť času (keďže je polrok+škola) ale neskôr sa to už určite nejak rozbehne. Všetko je robené pomocou funkcií (def), hlavný program bude vyvýjaný až neskôr (a nebude ani v to istom súbore, elmo.py bude len použité ako modul (import)) keď budú všetky funkcie na ktorých bude postavená logika AI hotové. Koľko ich bude to je ešte ťažko povedať.


Samotný program má momentálne 197 riadkov, syntax je orientovaná na ešte starý Python(2.5 či ktorý to) ale chystám sa to prepísať a vyvíjať radšej v Python 3.1. Neskôr plánujem spraviť nejaké GUI pre Elise, podporu pridávania rôznych pluginov, download updatov a ak sa zvýši čas tak aj GUI pre vývoj pluginov, poprípadne editor pre vývoj vlastnej AI (no ešte ma napadlo spraviť jazyk určený pre vývoj AI, niečo ako je Prolog ale to už asi nezvládnem :D). To všetko samozrejme ako open source. tj. dakde to uploadnem aj zo zdrojákmi. Približne takáto je moja predstava o tomto trošku bláznivom projekte. Kto by sa chcel k tomu projektu pridať tak bude samozrejme vítaný, stačí napísať na martin.carnogursky[brmbrmbrm]gmail[bumbum]com (ospravedlňujem sa za mierne nečitateľný email ale ochrana proti spamu musí byť :D)
Ak bude záujem tak budem aj informovať o vývoji Elise na tomto blogu.

Posledná zmena v Nedeľa, 27 Marec 2011 17:33

Navigácia Blogy Rootlug Elise
Internetový portál pre užívateľov, fanúšikov, záujemcov operačného systému linux a voľne šíriteľného softvéru. Viac... | Podporte nas... | Reklama
 Hostia: 63