Webchat IRC #linuxon
Pondelok, 31. august 2015 Meniny majú: Dnes: Nora Zajtra: Drahoslava

Font Size

Screen

Nastavenia

Python a Symbian

  • PDF

Python je môj najobľúbenejší programovací jazyk, preto niet divu že som sa snažil ho rozbehať aj na telefóne. Nasledujúci návod sa bude týkať inštalácie Pythonu na telefón s operačným systémom Symbian UIQ 3.x, na konci postu sú uvedené odkazy pre Python aj na iné rady symbianov (s60, UIQ 2.x).

Takže ako prev bežte na stránku projektu PyUIQ a stiahnite si PythonScriptShell_UIQ30_selfsigned.SIS a PythonForUIQ_UIQ30_selfsigned.SIS, poprípadne si môžete stiahnuť aj krátku príručku (PyUIQ_Getting_Started.pdf) kde sa dozviete že ako si môžete vybudovať sis aplikácie z Pythonovských scriptoch. Preneste si všetky tieto súbory niekde do telefónu.

Nainštalujte si PythonForUIQ_UIQ30_selfsigned.SIS a potom PythonScriptShell_UIQ30_selfsigned.SIS. V prípade že by telefón protestoval tak si stiahnite certifikáty na overenie aplikácií(Python, Scriptshell). Programy v Pythone sa ukladajú do (záleží od toho že či ste inštalovali aplikáciu do telefónu alebo na pamäťovú kartu) C:\Media Files\other\Python (odporúčam ísť cez nejaký file manager ako je napr. X plore). Samotné knižnice (moduly) Pythonu sú v C:\Resource (opäť chodťe cez nejaký iný file manager než ten čo je v telefóne zabudovaný).

V symbianovskom Pythone máte pár knižníc naviac (napr. e32, e32socket, camera, key_codes...) ktoré vám umožňujú pracovať s Bluetooth, foťákom, grafikou, klávesnicou atď... Ďalej máte na výber možnosť priamo spúšťať Pythonovské programy, spustiť si Python shell (Interactive console), Python shell cez Bluetooth (bohužiaľ mne akosi nefungoval). Ak by ste nevedeli nájsť menu tak ako ja tak skúste kliknúť hore na Extension Wink.

Pre tých čo majú telefóny rady s60 nájdu Python tu. Na stránkach PyUIQ ako ste si možno už všimli máte verziu aj pre UIQ 2.x.

A na záver pár ukážok Pythonu na OS Symbian (ten reklamný banner vľavo si nevšímať Laughing):

Umiestnenie Pythonovských programov Umiestnenie modulov Ukážka Pythonovského programu (IRC bot)

Posledná zmena v Sobota, 20 Marec 2010 16:08

Navigácia Blogy Rootlug Python a Symbian
Internetový portál pre užívateľov, fanúšikov, záujemcov operačného systému linux a voľne šíriteľného softvéru. Viac... | Podporte nas... | Reklama
 Hostia: 77